Menu

Dokładna historia Halloween nie jest znana

Sądzi się, ze zwyczaj przebierania się w dziwaczne stroje i zakładania masek a obecnie malowania twarzy wywodzi się z potrzeby odstraszania złych duchów

31 października 1920 roku w mieście Anoka, Minnesota  odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween.

Uczestnikami  byli mieszkańcy przebrani,  w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października.

W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy a pod koniec XX wieku do środkowej I wschodniej Europy.

Niektóre symbole Halloweenowe to:

Lampiony z dyni

Dynia z wyciętymi oczami, nosem i ustami, zwykle w złowrogim uśmiechu, jest najsłynniejszym symbolem Halloween. Do środka warzywa wkłada się świecę, tak powstaje lampion, który powszechnie znany jest pod nazwą Jack-o’-latern. Legenda głosi, że lampa z dyni to atrybut nieuczciwego mężczyzny imieniem Jack, który złamał obietnicę zaprzedania swojej duszy diabłu w zamian za bogactwo. Od chwili jego śmierci, która nastąpiła właśnie 31 października, Jack włóczy się po ziemi, a drogę oświetla sobie lampionem.

Apple bobbing

Jedną z najbardziej popularnych zabaw halloweenowych praktykowanych także podczas urodzin jest apple bobbing, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: podskakujące jabłka. Reguły gry są proste, ale samo zadanie do łatwych nie należy – bez użycia rąk trzeba ugryźć jedno z jabłek pływających w misie z wodą.

Czarny kot

Czarny kot to jeden z najbardziej przerażających symboli Halloween, głównie z powodu znaczeń, jakie mu przypisujemy. To przecież nieodłączny towarzysz czarownic, wiedźm i czarnoksiężników. Tak samo jak przesądni Polacy, Amerykanie uzależniają swoje powodzenie albo pecha od tego, w jaki sposób zachowuje się czarny kot. Jeżeli zmierza w naszym kierunku, jest oznaką szczęścia, jeżeli odchodzi – zabiera ze sobą uśmiech losu.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com